Leghamarabb, alig negyvennyolc óra leforgása alatt a temesvári Gardéniára szóló jegyeket vették meg nézőink,
Jelenet a Gardénia c. előadásból |
legtöbben, azaz négyszáztizenhatan a kolozsvári Csipkére jutottak be.
Jelenet a Csipke c. előadásból |
Színházi kirándulást szerveztünk közönségünknek Székelyudvarhelyre,
Jelenet az Oidipusz c. előadásból |
az itthoni napi két előadásra átlagban háromszáztizenkilenc fő lépte át a színház bejáratát, a fesztiválra összesen ezerkilencszáztizenöt jegy kelt el.
közönségtalálkozó a kolozsvári társulattal |
Nézőink nemcsak az előadások, hanem a közönségtalálkozók iránt is érdeklődéssel fordultak.
a Játéktér-műhely |
A Játéktér folyóirat színházi íróműhelyének révén olvashattunk a fesztiválról napi frissítésben, filmes stábunk videónaplóban számolt be a napi történésekről és médiapartnereink is rendre tudósítottak az eseményről. A fesztiválesték zenés programokkal folytatódtak minden éjjel az Ólommadárban, szombaton a Hunguest Hotel Fenyő is heti csúcsot döntött, minden szobája megtelt. Az Iris virágüzlet jóvoltából minden társulatot virágkompozícióval köszönthettünk, a nagyváradiakat, Liliom című előadásuk után, liliommal.
a Liliom c. előadás tapsrendje |
A vándorfesztivál csíkszeredai kiadásán a Romániában élő etnikai kisebbségek nyelvén játszó hivatásos társulatok léptek fel. A 7 nagyszínpadi és 6 stúdióelőadás között egy jiddis és egy német nyelven játszott előadás került bemutatásra valamint tizenegy magyar nyelvű produkció. Műsorváltozásra egy alkalommal került sor, a sepsiszentgyörgyi M Stúdió előadása vis-major okok miatt elmaradt, helyette Bartha Boróka egyszemélyes előadása, a Lola Blau lépett a fesztivál repertoárjára.
A fesztivál keretében a Játéktér című színházi szakfolyóirattal való partnerségben színházi íróműhelyt szerveztünk. Sebestyén Rita Júlia, Varga Anikó, Boros Kinga és Selyem Zsuzsa mentorok vezették a színházról való beszédmód workshopját. A jelentkező fiatalok közül kiválasztott öt résztvevő a látott előadásokról írt színikritikát, alkotókkal készített interjút és fesztiválnaplót közölt a folyóirat online oldalán, a jatekter.ro-n. Az írások a fesztivál ideje alatt napi frissítéssel jelentek meg.
Az előadások után 15 perccel közönségtalálkozókra került sor. Szűcs Katalin Ágnes vezetésével a közönség és szakmai közönség a produkciók alkotóival oszthatták meg gondolataikat, benyomásaikat.
A fesztivál hat napjáról hat kiadásban videónapló készült melyeket a színház youtube-csatornáján tettünk közzé naponta. A leforgatott anyagról összefoglaló dokumentum-rövidfilm is készült mely ugyanott megtekinthető.
Csíkszereda kulturális kínálatát jelentősen gazdagította a fesztivál repertoárja. Nézőink számára különleges vonzerőt jelentett a kisebbségi színházak csíkszeredai seregszemléje. Az előadásokon és a közönségtalálkozókon tapasztalt érdeklődés egyszerre bizonyította a színházi előadások irányti igény valósságát és a nyelvi határokat könnyedén áthidaló multikulturalitásban létezés természetességét. A beszélgetésekbe a fiatalok és az idősebbek is élénken kapcsolódtak be.
A fesztivál elérte célkitűzéseit. A tizenhat meghívott társulatból tizenhárman vállaltak fellépést a fesztiválon. A kamaratermi előadások pótszékes házzal, a nagytermi produkciók átlag 90%-os kihasználtsággal zajlottak le. A fesztivál a kortárs drámairodalom és a kortárs színházi nyelv formáiból és témafelvetéseiből is ízelítőt nyújtott a csíkszeredai nézőknek, az előadássorozat a színház iránti fokozott érdeklődést, a közönségépítést is jótékonyan szolgálta. A két legutóbbi kiadástól eltérően ezúttal lemondtunk a verseny-jellegről és seregszemlévé alakítottuk vissza az Interetnikai Színházi Fesztivált. Sajátos arculatát ezúttal a színházi íróműhely és az előadásokat követő közönségtalálkozók határozták meg.
Fontos eredménynek tartjuk, hogy a fesztivál megtette első lépését a regionálissá válás útján és az NKA támogatásával a Székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színházat Csíkszeredán kívüli helyszínként kapcsolhatta be a fesztiválba, a fesztiválközönséget pedig színházi kirándulásként juttathatta el Hargita-megye másik városába. Az Interetnikai Színházi Fesztivál országos jellegű rendezvény. Csíkszeredába két-két társulat érkezett Temesvárról, Marosvásárhelyről és Gyergyószentmiklósról valamint székelyudvarhelyi, bukaresti, szatmárnémeti, nagyváradi, kolozsvári, aradi és sepsiszentgyörgyi produkciókat láthatott a közönség. A színházi íróműhelyben magyarországi és erdélyi résztvevők és mentorok dolgoztak együtt.
A VII. Interetnikai Fesztivált a csíkszeredai Kortina Egyesület és a Csíki Játékszín közösen szervezte, főtámogatója Románia Kormányának Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala volt, az eseményt támogatta a Kulturális Minisztérium, a Nemzeti Kulturális Alap, a Communitas Alapítvány, a Hotel Hunguest Fenyő és az Iris Virágüzlet. Partnereink voltak: a jatekter.ro (a fesztivál hivatalos online felülete), az Ólommadár kultúrkocsma, Hargita Megye Kulturális Központja. A Csíki Játékszín mellett működő Kortina Egyesület társszervezői minőségben bonyolította le a rendezvényt támogató pályázatok nagyrészét.
Jelenet Az ördög próbája c. előadásból |